Zielona polana i okolice
Rezerwacje i informacje: tel. 500 510 420 e-mail: info@zielonapolana.com.pl

Dubiecko-pałac Krasickich, stara cerkiew (obecnie muzeum ziemi Dubieckiej)

W Dubiecku, niedaleko Ośrodka Wypoczynkowego Zielona Polana, znajduje się pałac Krasickich, nazywany również zamkiem. Pałac składa się z piętrowego budynku, prostokątnej wieży w części zachodniej i bocznej, parterowej oficyny, zwieńczonej basztą. Obecny wygląd pałacu Krasickich został uzyskany na przełomie XIX i XX wieku. Wnętrza urządzono zupełnie na nowo dopiero niedawno.

Wcześniej na miejscu pałacu Krasickich istniał zamek Stadnickich. Zachowało się z niego naprawdę niewiele. W zasadzie tylko elementy murów XVII-wiecznego zamku zostały wkomponowane w podpiwniczenie dworu. Niegdyś zamek posiadał kształt czworoboku, a w jego sercu znajdował się dziedziniec. We wnętrzu zamku istniały dwa równoległe skrzydła mieszkalne, a zamek otoczony był murami obronnymi, z 4 basztami i fosą, utrudniającą najazdy nieprzyjaciela.
Korpus pałacu został utrzymany w stylu klasycystycznym, zaś wieża, oficyna i baszta reprezentują styl neogotycki. Obecnie pałac Krasickich jest luksusowym hotelem i centrum konferencyjnym. Na parterze zamku znajduje się restauracja, wraz z kamiennym skarbczykiem, zaś skrzydło boczne jest oficyną hotelową. W piwnicach zaaranżowano kawiarnię, a na piętrze salę balową.

Niedaleko pałacu Krasickich w Dubiecku znajduje się Cerkiew Wniebowzięcia Matki Boskiej. Jest to murowana, parafialna cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1927 roku. Wcześniej na tym samym miejscu istniała cerkiew drewniana, wzniesiona już w 1774 roku. W latach 90-tych poprzedniego stulecia cerkiew została przekształcona na lokalną galerię sztuki – muzeum ziemi Dubieckiej.
 

Zamknij

Rezerwacja

Szanowni Goście, rezerwacje przyjmujemy telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz rezerwacyjny

Tel. +48 500 510 420
Tel. +48 600 660 690
Email: info@zielonapolana.com.pl

Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zadatku w wysokości 30% wartości pobytu na poniższe dane:

SMART GO (Zielona Polana)
Łączki 2, 37-750 Dubiecko
ING Bank Śląski 11 1050 1025 1000 0092 6132 2920

Przy wpłacie zaliczki, w tytule prosimy o podanie terminu rezerwacji oraz liczby osób.

* pola wymagane