Zabytkowy kościół haczowski
W niewielkiej miejscowości Haczów, na Podkarpaciu znajduje się największy i najcenniejszy kościół drewniany w Europie. Zabytkowy kościół haczowski przyciąga do siebie turystów, którzy chcą zobaczyć na własne oczy ten unikatowy zabytek wykonany w konstrukcji zrębowej, w systemie więżbowo-zaskrzynieniowym. W kościele znajduje się najstarsza, spośród obecnie znanych, monumentalna dekoracja polichromiczna z 1494 roku.
Kościół w Haczowie znajduje się w miejscu, gdzie odkryto w 1957 roku pochówki datowane na przełom XIV i XV wieku. Można przypuszczać więc, że stoi on w tym samym miejscu już od czasów średniowiecza. Teza ta była przez lata podważana. Sądzono, że pierwotny, średniowieczny kościół został spalony przez Tatarów w 1624 roku i odbudowany w XVII wieku. Niemniej, Jerzy i Stanisław Gadomscy odkryli w 1955 roku malowidła z 1494 roku w obecnym kościele, co potwierdza fakt, że jest to bardzo stary zabytek architektury sakralnej w Polsce, a może i w całej Europie.
Dzwonnica kościoła w Haczowie powstała w XVII wieku, a pierwotnie był budowlą bezwieżową. W tym samym czasie co dzwonnicę, dobudowano podcienia, zaś w 1784 roku wzniesiono kaplicę Matki Bożej, w której umieszczono figurę Marki Bożej Bolesnej z około 1400 roku. Pieta haczowska została odrestaurowana w 1993 roku. 29 czerwca 1997 roku odbyła się intronizacja ukoronowanej Piety Haczowskiej. Uroczystościom przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie dwa razy do roku odbywają się w Haczowie odpusty ku czci Matki Bożej.