Zielona polana i okolice
Rezerwacje i informacje: tel. 500 510 420 e-mail: info@zielonapolana.com.pl

Pałac i park w Krasiczynie - (Odległość od Ośrodka 20 km)

Około 20 km od naszego Ośrodka Wypoczynkowego, mieści się jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowych w Polsce. Mowa tu o pałacu w Krasiczynie, który jest jednym z przykładów architektury renesansowo-manierystycznej w Polsce. To skarb, prawdziwa perła okresu oświecenia - niewiele osób w Polsce jest świadomych tego, że posiadamy tak piękne obiekty pałacowe we własnym kraju. Pałac w Krasiczynie często jest określany mianem jednego z najpiękniejszych zamków w Europie.

 

Historia zamku w Krasiczynie sięga przełomu XVI i XVII wieku. Został on wybudowany przez kasztelana przemyskiego, szlachcica herbu Rogala, Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Znajduje się na trasie pomiędzy Przemyślem a Sanokiem, w pobliżu przeprawy przez rzekę San. Początkowo zamek miał postać twierdzy obronnej, ale wkrótce syn Krasickiego przekształcił go w renesansową, wielkopańską rezydencję.

Godne uwagi są cztery okrągłe baszty pałacu –Boska, Szlachecka, Królewska i Papieska. Oprócz tego, kunsztownie zdobiona, ażurowa attyka zamku przyciąga wzrok turystów i zachwyca. Po środku skrzydła zachodniego pałacu znajduje się przedbramie z bramą i kwadratową wieżą zegarową. Właśnie w tym miejscu w dawnych czasach istniał zwodzony most, a później most kamienny, prowadzący do miasta pod zamkiem. Po przekroczeniu bramy pałacu wstępuje się na Dziedziniec Zamkowy, który w całości jest otoczony arkadowymi podcieniami. Na ścianach zostały przedstawione sceny biblijne i myśliwskie, wizerunku polskich królów i popiersia cesarzy. We wnętrzu pałacu w Krasiczynie, w baszcie Boskiej, mieści się Kaplica, która często przyrównywana jest do kaplicy Zygmuntowskiej na samym Wawelu. Każdy detal architektoniczny pałacu jest kunsztownie wykończony.

Pomimo licznych zawirowań wojennych oraz klęsk żywiołowych, zamek w Krasiczynie znajduje się w doskonałym stanie. Gościli tutaj królowie Polscy, między innymi Zygmunt III Waza, Jan Kazimierz, Władysław IV oraz August II. Renowację zamku w ciągu pierwszych kilku dekad XX wieku przeprowadzili Sapiehowie, panowie na zamku w Krasiczynie do 1944 roku.

Sam pałac jest otoczony przepięknym parkiem, do którego prowadzi stara brama, znajdująca się obok zabytkowej kordegardy. W parku rosną cisy, lipy, żywotniki olbrzymie, cyprysiki groszkowe, dęby, jałowce, korkowce itp. Geometryczne aleje, wielki staw oraz urokliwe zakątki powodują, że można w parku w Krasiczynie spędzić miło czas na kontemplowaniu przyrody.

Zamknij

Rezerwacja

Szanowni Goście, rezerwacje przyjmujemy telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz rezerwacyjny

Tel. +48 500 510 420
Tel. +48 600 660 690
Email: info@zielonapolana.com.pl

Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zadatku w wysokości 30% wartości pobytu na poniższe dane:

SMART GO (Zielona Polana)
Łączki 2, 37-750 Dubiecko
ING Bank Śląski 11 1050 1025 1000 0092 6132 2920

Przy wpłacie zaliczki, w tytule prosimy o podanie terminu rezerwacji oraz liczby osób.

* pola wymagane