Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
W Bóbrce w Gminie Chorkówka, niedaleko Krosna, w 1854 roku została otwarta kopalnia ropy naftowej. Obecnie na jej terenie mieści się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Patronem muzeum został jeden z założycieli kopalni. Oprócz Łukasiewicza byli to Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki.
Co można zobaczyć w muzeum?
Na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej zorganizowano muzeum, w otoczeniu lasu Bobrzeckiego. Można tu zobaczyć pochodzące z XIX wieku kopanki, w których wydobywano naturalną ropę naftową, tzw. czarne złoto. Odwiedzający muzeum mają unikalną okazję zobaczyć dawne urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. We wnętrzach zorganizowano zaś nowoczesne ekspozycje multimedialne, które w jednej chwili przenoszą nas do czasów, gdy pracował tu sam Ignacy Łukasiewicz.
Do najcenniejszych eksponatów w muzeum zalicza się m.in. obelisk po środku kopalni, ufundowany przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 roku, na pamiątkę uruchomienia wydobycia ropy naftowej. Jest tu także warsztat mechaniczny z 1864 roku z drewnianą konstrukcją, który autentycznie służył do obsługi wierceń metodą udarową, a także najprostsze maszyny obróbcze.
Zabytkiem jest tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, czyli Budynek Administracyjny kopalni, w którym zorganizowano dla zwiedzających ekspozycję apteczną. Można tam usłyszeć słuchowisko o historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku jest też wystawa kolekcji lamp naftowych, fotografii i ekspozycja geologiczna.
Zachwycająco wygląda drewniana kuźnia kopalniana z 1856 roku z dwoma paleniskami z cegły z końca XIX wieku oraz zrekonstruowana wiertnica ręczna z 1862 roku.
Kopanka Franek i Janina
Kopanka Franek to wykonana ręcznie około 1860 roku kopanka o głębokości 50 metrów. Później pogłębiono ją do 150 m za pomocą wiertnicy ręcznej. Głębsza jest kopanka Janina, kopana ręcznie do głębokości 132 m, a następnie pogłębiana wiertnicą ręczną do głębokości 250 m. Do dziś to właśnie ona znajduje się dalej w eksploatacji.
Warto zobaczyć, jak niegdyś wydobywano ropę naftową na ziemiach polskich, a jakich maszyn używa się do tego obecnie.