Zielona polana i okolice
Rezerwacje i informacje: tel. 500 510 420 e-mail: info@zielonapolana.com.pl

Ruiny Zamku Kamieniec w Odrzykoniu (61 km)

W Odrzykoniu, a właściwie na pograniczu tej miejscowości i Korczyny, znajdują się ruiny Zamku Kamienieckiego. Zamek ten to gotycka, XIV-wieczna budowla, która w XVI wieku została rozbudowana w stylu renesansowym. Po dziś dzień bryła zamku nie zachowała się w całości. Turyści mogą już tylko podziwiać ruiny samego zamku. Prawdopodobnie już w połowie XIV wieku wzniesiono zamek Kamieniec. W 1396 roku za zasługi w obronie Wilna, Klemens z Moskorzewa, herbu Pilawa, otrzymał zamek w Odrzykoniu. To on był fundatorem kaplicy zamkowej, a także gościł na swoim zamku króla Władysława Jagiełłę. W 1407 roku Klemens Moskarzewski i jego rodzina zaczęli używać nazwiska Kamienieccy, które podkreślało ich związek z zamkiem. Stał się on więc ich rodowym gniazdem. W 1448 roku wnuk Klemensa Kamienieckiego rozbudował na wschód zamek w Odrzykoniu.

Za czasów panowania Jana Skotnickiego na zamku Kamieniec, w 1621 roku, naprawiono mury obronne i odremontowano cały zamek. Zamek Skotnickiego i zamek niższy rodziny Firlejów, pozostawały w sporze o wody deszczowe na dziedzińcu. Ich spór stał się pierwowzorem „Zemsty” Aleksandra Fredro.

W czasie potopu szwedzkiego zamek w Odrzykoniu zniszczono, a następnie częściowo odbudowano. W 1828 roku Zofia z Jabłonowskich Skarbowa w Korczynie wychodząc za mąż za Aleksandra Fredro, wniosła w posagu połowę starego zamku w Odrzykoniu, który niestety już popadał w ruinę. Zamek znajdował się również w rękach Potockich.

Na zamku znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki, który został ufundowany przez społeczność Odrzykonia, w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.

Zamek Kamieniec wzniesiony był na skale, na wysokości 452 metrów nad poziomem morza. Był to początkowo typowy graniczny zamek obronny.

 

 

Zamknij

Rezerwacja

Szanowni Goście, rezerwacje przyjmujemy telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz rezerwacyjny

Tel. +48 500 510 420
Tel. +48 600 660 690
Email: info@zielonapolana.com.pl

Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zadatku w wysokości 30% wartości pobytu na poniższe dane:

SMART GO (Zielona Polana)
Łączki 2, 37-750 Dubiecko
ING Bank Śląski 11 1050 1025 1000 0092 6132 2920

Przy wpłacie zaliczki, w tytule prosimy o podanie terminu rezerwacji oraz liczby osób.

* pola wymagane