Zielona polana i okolice
Rezerwacje i informacje: tel. 500 510 420 e-mail: info@zielonapolana.com.pl

Rzeszów ze starówką, podziemna trasą pod rynkiem, zamkiem itp. (47 km)

Rzeszów jest miastem wojewódzkim, najdalej wysuniętym na południowo-wschodni kraniec Polski. Jest to stolica województwa podkarpackiego, a także ośrodek administracyjny, przemysłowy i handlowy regionu. Znajduje się tu wiele instytucji kultury i uczelni wyższych, między innymi Uniwersytet Rzeszowski czy Politechnika Rzeszowska. Rzeszów to także ośrodek turystyczny, w którym znajduje się wiele zabytków. Między innymi w ich gronie wymienia się starówkę, wraz z podziemną trasą pod rynkiem czy zamek. Niegdyś w Rzeszowie istniała rezydencja magnaterii polskiej. Zabudowa śródmieścia miasta pochodzi jeszcze z XIX wieku. Wiele budynków nawiązuje do stylu klasycystycznego, choć niektóre obiekty są przykładem secesji, neogotyki, art deco czy modernizmu.

Zamek Lubomirskich to zdecydowanie największa atrakcja turystyczna Rzeszowa. Wiedzie do niego deptak ul. Pańskiej, dziś 3 Maja, który łączy go z Placem Farnym. Zamek pochodzi z czasów Ligęzy i Lubomirskich. W XVIII wieku podupadł i został sprzedany władzom austriackim. Zdecydowano o jego częściowym wyburzeniu i odrestaurowaniu. Z dawnych czasów zachowały się mury obronne z bastionami i wieża zamkowa. Bryła zamku pochodzi z 1906 roku.

Będąc w Rzeszowie warto zobaczyć również zabytki sakralne, w tym gotycki kościół farny pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława. Został wybudowany w 1430 roku, a następnie przebudowany w stylu barokowym przez fundację Lubomirskich pod koniec XVII wieku. Kolejnym zabytkiem kościelnym jest wczesnobarokowa bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ukończona w 1640 roku. W kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej znajduje się cudowna gotycka statua Maryi i Dzieciątka. Do naszych czasów, w niezmienionym stanie zachował się kościół poreformacki, zaprojektowany przez Jana Bellotiego w 1709 roku.

Interesującym zabytkiem Rzeszowa jest Synagoga Staromiejska z 1610 roku, w której dziś mieści się Archiwum Państwowe.

Z rynku głównego w Rzeszowie można wejść do podziemi oraz podziwiać neogotycki ratusz, wybudowany w 1591 roku. Podziemna Trasa Turystyczna powstała w XVIII wieku i stanowi unikatowy kompleks piwnic.

Rzeszów, co warto zobaczyć:


-Podziemna Trasa Turystyczna pod Rynkiem Rzeszowskim o długości 369 metrów
-Zamek w Rzeszowie
-Letni Pałac Lubomirskich
-Rynek Starego Miasta
-Muzeum Dobranocek
-Filharmonia Rzeszowska
-Teatr im. Wandy Siemaszkowej

 

Zamknij

Rezerwacja

Szanowni Goście, rezerwacje przyjmujemy telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz rezerwacyjny

Tel. +48 500 510 420
Tel. +48 600 660 690
Email: info@zielonapolana.com.pl

Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zadatku w wysokości 30% wartości pobytu na poniższe dane:

SMART GO (Zielona Polana)
Łączki 2, 37-750 Dubiecko
ING Bank Śląski 11 1050 1025 1000 0092 6132 2920

Przy wpłacie zaliczki, w tytule prosimy o podanie terminu rezerwacji oraz liczby osób.

* pola wymagane