Zielona polana i okolice
Rezerwacje i informacje: tel. 500 510 420 e-mail: info@zielonapolana.com.pl

Skansen w Sanoku

W Sanoku znajduje się pierwsze w Polsce, założone już pod II wojnie światowej, muzeum etnograficzne. Ma ono bardzo bogate zbiory, największe w skali kraju. Położone jest na prawym brzegu Sanu, na Białej Górze. Park etnograficzny w Sanoku, nazywany skansenem, ma powierzchnię około 38 hektarów. Oficjalnie, nosi on nazwę Muzeum Budownictwa Ludowego i prezentuje kulturę ludową wschodniej części Karpat oraz obszaru pogórzy. Te tereny od wieków zamieszkują Zamieszańcy, Łemkowie i Bojkowie, czyli grupy polskie i rosyjskie. Bogate tradycje kulturowe sprawiają, że życie mieszkańców pogórzy i polskiej części Karpat zostało uwiecznione w Skansenie w Sanoku. Skupiono się tutaj przede wszystkim na zaprezentowaniu znaczenia etnograficznego dla Polski, tego regionu kraju.

Zostało ono utworzone w 1958 roku, a pomysłodawcami muzeum byli Aleksander Rybicki oraz konserwator wojewódzki Jerzy Tur. Dla zwiedzających Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zostało otwarte dokładnie 25 lipca 1966 roku. Jeszcze w latach 70-tych ubiegłego stulecia Skansen w Sanoku stał się samodzielną placówką administracyjną i naukową. W ramach skansenu prezentowane są nie tylko eksponaty budowlane, ale istnieje pracownia konserwatorska i budowlana, które funkcjonowały już w latach 60-tych.

Tragicznym rokiem w historii Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku był rok 1994, kiedy to pożar zniszczył na terenie skansenu kilka drewnianych obiektów. Na szczęście, pozostałe eksponaty zostały uchronione przed zniszczeniem.

W skansenie w Sanoku prezentowane są:

  • Obiekty kultury ludowej,
  • Obiekty sakralne wszystkich grup etnograficznych regionu,
  • Obiekty przemysłowe i gospodarcze,
  • Budownictwo mieszkalne.

W Muzeum można zobaczyć trzy cerkwie greckokatolickie przeniesione na teren skansenu z Ropek, Rosolina i Grąziowej, kościół rzymskokatolicki z Bączala Dolnego, czy też Galerię Ikony Karpackiej, czyli stałą ekspozycję malarstwa cerkiewnego, pochodzącego z przedziału od XVI do XIX wieku. Na terenie Parku znajduje się gospoda „Pod Białą Górą”, serwująca dania kuchni regionalnych. Skansen w Sanoku jest czynny przez cały rok.

 

 

Zamknij

Rezerwacja

Szanowni Goście, rezerwacje przyjmujemy telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz rezerwacyjny

Tel. +48 500 510 420
Tel. +48 600 660 690
Email: info@zielonapolana.com.pl

Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zadatku w wysokości 30% wartości pobytu na poniższe dane:

SMART GO (Zielona Polana)
Łączki 2, 37-750 Dubiecko
ING Bank Śląski 11 1050 1025 1000 0092 6132 2920

Przy wpłacie zaliczki, w tytule prosimy o podanie terminu rezerwacji oraz liczby osób.

* pola wymagane