Zielona polana i okolice
Rezerwacje i informacje: tel. 500 510 420 e-mail: info@zielonapolana.com.pl

Ustrzyki górne, Wetlina.


To właśnie stąd dotrzemy czerwonym szlakiem na Tarnicę i to właśnie tu znajdują się budynki siedziby Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ustrzyki Górne są bardzo dobrze rozwinięte pod względem turystycznym. Znajduje się tu mnóstwo knajpek z klimatem bieszczadzkim oraz stragany z typowymi dla Bieszczadów pamiątkami.

Ustrzyki Górne

W dawnych czasach Ustrzyki Górne, jedna z najbardziej znanych miejscowości w Bieszczadach, nazywana była Ustrykami. Tak naprawdę, jest to niewielka osada usytuowana u ujścia potoku Terebowiec do Wołosatki. Nazwa miejscowości została zaczerpnięta od jej specyficznego położenia, u ujścia rzeki – ustje ryki. Prawdopodobnie, Ustrzyki Górne zostały założone w połowie XVI wieku. Jako istniejąca wieś historia Ustrzyk Górnych datowana jest na 1580 rok.

Ustrzyki Górne znajdują się w sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego i właśnie w tej miejscowości znajduje się siedziba dyrekcji parku, a także placówka Straży Granicznej.

Infrastruktura turystyczna

Dla turystów Ustrzyki Górne oferują noclegi w:

  • Schronisku PTTK „Kremenaros”,
  • Schronisku przy stacji GOPR,
  • Domu Rekolekcyjnym im. Jana Pawła II,
  • Kampingu PTTK,
  • Zajeździe „Pod Caryńską”,
  • „Hoteliku Białym”.

Znajduje się tu kilka sklepów i obiektów gastronomicznych, kościół rzymskokatolicki wybudowany w latach 80-tych XX wieku, poczta i wyciąg narciarski. Istnieje tu Ośrodek Muzealny PTTK poświęcony turystyce górskiej w Karpatach Wschodnich i Huculsczyźnie – czynny w lipcu i sierpniu w godzinach od 17 do 19, wstęp wolny. W okresie letnim w Ustrzykach Górnych w Ośrodku Muzealnym PTTK funkcjonuje Terenowy Referat Weryfikacyjny Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK.

Ustrzyki Górne są chętnie odwiedzaną miejscowością przez turystów, ponieważ stanowią idealną bazę wypadową do pieszych wędrówek na bieszczadzkie szlaki.

Kierując się dalej dużą obwodnicą dotrzemy do Wetliny.

 

Wetlina

W sercu Bieszczad znajduje się jedna z najbardziej popularnych miejscowości tego regionu Polski – Wetlina. Jest doskonałą bazą wypadową dla wszystkich miłośników wysokogórskich wędrówek, a także sama wiele może zaoferować turystom. Wetlina położona jest u podnóża Połoniny Wetlińskiej. Swój bieg rozpoczyna tu ogromna ilość szlaków. Zwiedzając Bieszczady prędzej czy później musimy trafić do Wetliny.

Podobnie jak Ustrzyki Górne, Wetlina założona była w okolicach XVI wieku, przed 1580 rokiem. Do czasów obecnych nie zachowało się zbyt wiele zabytków z najwcześniejszych lat istnienia osady.

Atrakcją turystyczną Wetliny jest między innymi drewniany, rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego, obok którego swoje miejsce ma klasztor o. Bernardynów. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1980 roku. Przez Wetlinę przebiega trasa linii kolejki wąskotorowej Majdan-Moczarne.

Wetlina jest typowo turystyczną miejscowością, a w sezonie jest oblegana przez przyjezdnych. W wielu miejscach odbywają się cykliczne koncerty i imprezy. Turyści mogą dobrze zjeść w tutejszych zajazdach i restauracjach. Zimą Wetlina udostępnia przyjezdnym około 20 km tras do narciarstwa biegowego. Odbywa się tu bieg narciarski „Od Niedźwiedzia aż do Kija”.

Popularyzacją Wetliny i tego regionu pod względem turystycznym zajmuje się Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic.


 

Zamknij

Rezerwacja

Szanowni Goście, rezerwacje przyjmujemy telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz rezerwacyjny

Tel. +48 500 510 420
Tel. +48 600 660 690
Email: info@zielonapolana.com.pl

Potwierdzeniem rezerwacji jest wpłata zadatku w wysokości 30% wartości pobytu na poniższe dane:

SMART GO (Zielona Polana)
Łączki 2, 37-750 Dubiecko
ING Bank Śląski 11 1050 1025 1000 0092 6132 2920

Przy wpłacie zaliczki, w tytule prosimy o podanie terminu rezerwacji oraz liczby osób.

* pola wymagane